Jak napisać dobre CV?

szukanie pracy pisanie CV

Od czego zacząć?

Prawdopodobnie stanowiskiem, na które aplikujesz, zainteresowanych jest wielu kandydatów. Musisz zatem pomyśleć jak wyróżnić się na ich tle. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek. Przede wszystkim pamiętaj, że Twoje CV powinno odzwierciedlać Ciebie i musi być dopasowane do stanowiska, na które aplikujesz. Na początku CV możesz w kilku zadaniach przedstawić siebie, np:

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego z 5-letnim doświadczeniem pracy w przedszkolu integracyjnym. Praca z dziećmi jest moją pasją. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę w zakresie pracy terapeutycznej z dziećmi ze spektrum autyzmu. Jestem osobą cierpliwą i dobrze zorganizowaną.

Sekcje CV

W każdym CV powinny znaleźć się podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko i dane kontaktowe. Ponadto, należy umieścić sekcję dotyczącą swojego wykształcenia. Jeśli napisałaś/eś pracę dyplomową na temat związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz – warto napisać o tym w swoim CV. Dodatkowe aktywności, które podejmowałaś/eś w trakcie studiów również będą mile widziane, szczególnie jeżeli musiałaś/eś w nich wykazać się kompetencjami, które przydadzą Ci się na stanowisku, na które aplikujesz (np. umiejętność pracy w zespole). W kolejnej sekcji opisz zwięźle swoje doświadczenie zawodowe, wymieniając jakie obowiązki do Ciebie należały.

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, Przedszkole ABC, 2018-2022

  • prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych
  • prowadzenie diagnozy osiągnięć dzieci
  • przygotowywanie konspektów zajęć
  • prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania
  • przeprowadzanie rozmów z rodzicami

Pokaż jak się rozwijasz

Pracodawcy szukają kandydatów, którzy lubią swoją pracę i chętnie rozwiją się w wybranej dziedzinie. Dlatego jeżeli uczestniczyłaś/eś w szkoleniach, kursach czy konferencjach, które pasują tematycznie do stanowiska, o które się ubiegasz, powinieneś o nich wspomnieć w swoim CV. Z pewnością wyróżnisz się w ten sposób spośród innych kandydatów. W swoim CV zamieść również informację o zdobytych certyfikatach (np. znajomości języka obcego).

Co jeżeli dopiero zaczynasz pracę w zawodzie?

Jeżeli dopiero zaczynasz pracę w zawodzie i nie masz jeszcze doświadczenia, skup się w swoim CV na wykształceniu oraz opisaniu swoich mocnych stron, dzięki którym pracodawca zobaczy, że jesteś odpowiednią osobą do pracy na określonym stanowisku. Przykładowe kompetencje, które możesz wymienić to:

  • praca w zespole,
  • kreatywność,
  • zarządzanie czasem,
  • samodzielność,
  • szybkie uczenie się,
  • praca pod presją czasu.

Zadbaj o stronę graficzną

Wykorzystaj dostępne w internecie kreatory CV, aby stworzyć przejrzysty dokument zwracający uwagę odbiorcy. W narzędziu Canva znajdziesz wiele wzorów, które łatwo możesz edytować i dopasować do swoich potrzeb.

Gdzie szukać pracy?

Jeżeli szukasz pracy w przedszkolu, żłobku lub szkole śledź oferty pracy na portalu edujobs.pl oraz załóż darmowy profil kandydata i daj się znaleźć przyszłemu pracodawcy.