Jak przygotować się do rozmowy o pracę? 5 porad

rozmowa kwalifikacyjna

Udało się! Twoje CV przeszło wstępną weryfikację i zostajesz zaproszony na rozmowę o pracę. Po chwili radości pojawia się stres – jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmowy o pracę? W tym artykule dowiesz się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i dostać wymarzoną pracę.

Bądź sobą

Po pierwsze bądź sobą. Brzmi banalnie, ale to najważniejsza rada. Nikogo nie udawaj, daj się poznać przyszłemu pracodawcy takim, jakim jesteś naprawdę.

Przypomnij sobie co napisałaś/eś w CV

Rekruter może zechcieć usłyszeć od Ciebie więcej szczegółów dotyczących Twojego doświadczenia albo wykształcenia. Są to tak zwane pytania biograficzne. Służą weryfikacji informacji, które kandydat zamieścił w CV. Jeśli więc napisałaś/eś w CV o ukończonych szkoleniach – przypomnij sobie, czego się podczas nich nauczyłaś/eś.

Przygotuj się na pytania behawioralne

Wywiad behawioralny to rodzaj rozmowy, podczas której zadawane są pytania dotyczące zachowania kandydata w określonej sytuacji. Pytania te dotyczą zwykle sytuacji, z którymi można spotkać się podczas pracy na danym stanowisku. Mogą one dotyczyć przeszłych wydarzeń z życia kandydata, jak również wymyślonych przez rekrutera sytuacji. Często służą poznaniu zachowań kandydata w sytuacjach trudnych, stresujących albo konfliktowych. Przykładowe pytania, które mogą zostać zadane to:

Proszę opisać sytuację, w której wystąpił konflikt między Panem/Panią a innym pracownikiem i w jaki sposób sytuacja konfliktowa została rozwiązana. Jaki był rezultat tej sytuacji? Co sądzi Pan/Pani o tej sytuacji z perspektywy czasu?

Proszę opowiedzieć o najbardziej stresującej sytuacji, w której znalazł/znalazła się Pan/Pani w pracy? W jaki sposób poradził/poradziła sobie Pan/Pani w tej sytuacji?

Źródło: 17 pytań behawioralnych, które pomogą Ci wybrać właściwego kandydata

Dowiedz się czegoś o firmie

Przed rozmową kwalifikacyjną zbierz trochę informacji o firmie, do której zaaplikowałeś. Odwiedź stronę internetową i media społecznościowe. Podczas rekrutacji możesz zostać zapytany: “Co wiesz o naszej firmie?” albo “Dlaczego chciałbyś/chciałabyś u nas pracować?”.

Przygotuj swoje pytania

Ostatni punkt, ale równie istotny. Przygotuj kilka pytań, które chciałbyś zadać rekruterowi, Nie tylko po to, żeby uniknąć niezręcznej ciszy. Rekruter szuka idealnego kandydata, ale Ty też szukasz pracy, która w największym stopniu będzie odpowiadała Twoim oczekiwaniom i w której będziesz czuł się dobrze. Dlatego nie krępuj się i pytaj!


Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego, opiekunką w żłobku albo szukasz pracy w szkole? Zarejestruj się bezpłatnie na portalu edujobs.pl i daj się znaleźć przyszłemu pracodawcy!